niedziela, 21 lipiec 2013 12:10

Czym jest curry?

"Curry" jest słowem, które kojarzy się nam zazwyczaj z kuchnią indyjską. Co w rzeczywistości określa się jako curry? Czy "ryba w sosie curry" oznacza to samo co "rybne curry"?  Kuchnia indyjska rozróżnia trzy różne znaczenia tego słowa.  Pierwszym, najbardziej oczywistym i rozpoznawalnym na świecie, jest nazwa typu dania pochodzącego z Azji,
które jest ostro przyprawionym aromatycznym sosem zawierającym mięso, rybę lub warzywa. Dla przeciętnego gościa indyjskiej restauracji w praktyce każda indyjska potrawa mająca formę sosu to właśnie curry.
Nie do końca jasne jest pochodzenie tego słowa, jednakże najczęściej przytaczana teoria skłania się do przejęcia przez Brytyjczyków słowa "kari" będącego w języku tamilskim określeniem właśnie ostro przyprawionego sosu.

Jako "curry" nazywamy także sproszkowaną mieszaninę przypraw, używaną przy doprawianiu rozmaitych nie tylko indyjskich potraw. Tak naprawdę w Indiach i tradycyjnej kuchni indyjskiej taka przyprawa nie była praktycznie używana, do przyprawiania dań stosowane były osobno rozmaite przyprawy, albo używane były masale - czyli mieszanki przypraw charakterystyczne dla danej potrawy, przygotowywane przez kucharza na świeżo, różne w zależności od regionu i lokalnych zwyczajów kulinarnych. Przyprawę curry w formie "ustandaryzowanej", w jakiej znamy ją dzisaj rozpropagowali Brytyjczycy, przywożąć do domu z indyjskich kolonii gotowy "curry powder" czyli przyprawę idealną do przygotowania "indyjskiego curry".
W skład typowej mieszanki przyprawowej curry wchodzą najczęściej takie składniki jak: kurkuma, kozieradka, kmin rzymski, kolendra oraz chili.
Rodzajem przyprawy curry, zazwyczaj bardziej pikantnej niż wersja standardowa, jest tak zwana mieszanka "Madras curry".
Przyprawę curry możemy znaleźć również w formie pasty, gotowej do dodania do potrawy. Trzeba pamiętać, że "zielona" i "czerwona" pasta curry to odmiany przyprawy popularnej w kuchni tajskiej i pasty takie są mieszankami przypraw różniącymi się znacznie charakterem i składnikami od past curry stosowanych do przyprawiania potraw indyjskich.

Trzecie znaczenie słowa "curry" to określenie liści drzewa o łacińskiej nazwie Murraya koenigii, charakterystycznego dla południowych Indii oraz Sri Lanki.. Liście curry są niezwykle aromatyczne i nagminnie używane są do przyprawiania dań pochodzących z tamtych regionów. Swój charakterystyczny smak i zapach południowoindyjskie potrawy zawdzięczają właśnie dodatkowi tych cennych listków.

Zapraszam do bliższego zapoznania się ze sprawdzonymi przepisami na aromatyczne egzotyczne curry i smakami kuchni indyjskiej. Marek Nowak http://albercik.pl/
Wyświetlony 632 razy
© 2013-2019 by SN2.EU