sobota, 20 czerwiec 2020 11:51

Nasze ulubione strategie wojenne

Każda osoba, która nawet rzadko grywa na komputerze, ma swoje ulubione gry.W przypadku gier online może to być Fortnite, Overwatch, CS:GO, Dota 2. My jednak chcielibyśmy przyjrzeć się kilku strategiom związanym z II wojną światową, w które mogliśmy grać w XXI wieku. Oto nasze zestawienie.

 

 

Blitzkrieg

Zaczynamy od prawdziwej legendy. Ta wydana w 2003 roku strategia czasu rzeczywistego pozwalała nam pokierować różnymi jednostkami biorącymi udział w zmaganiach drugowojennych. Gra nie miała podłoża ekonomicznego, więc naszym zadaniem było jedynie dowodzenie powierzonymi żołnierzami. Podstawowa wersja gry obejmowała 3 kampanie: Niemiec, ZSRR oraz Aliantów. Każda mapa składała się z jednej lub kilku misji. Naszym zadaniem było przełamywanie linii wroga, obrona wybranego terytorium, niszczenie konkretnych budynków. Do dyspozycji mieliśmy zarówno oddziały żołnierzy, jednostki pancerne, przeciwpancerne, artylerii, zaopatrzenia, jak i lotnictwo. Bardzo ważny był dobór samego uzbrojenia. Przed każdą misją mogliśmy wybierać spośród dostępnych modeli, co miało wpływ na naszą siłę ognia czy obronę. Dzięki zdobywanemu doświadczeniu w miarę postępów dostawaliśmy więcej oddziałów pod swoją komendę. W grze mogliśmy odtwarzać kampanie i bitwy jak w Polsce w 1939, we Francji 1940, Afryce, na froncie wschodnim, w Normandii czy Ardenach. Gra posiadała całkiem ładną grafikę i doczekała się zarówno oficjalnych, jak i fanowskich dodatków. 

Codename Panzers: Faza I oraz II

Na podobnych nieco zasadach działa gra Codename Panzers. W przypadku teatru II wojny doczekaliśmy się jej dwóch odsłon, różniących się nieco grafiką i systemem gry. Także i tutaj mieliśmy do czynienia z taktyczną rozgrywką, gdzie kierowaliśmy własnymi oddziałami i wypełnialiśmy zadania. Dzięki wykonywanym misjom zdobywaliśmy online punkty doświadczenia, które następnie mogliśmy zamieniać na jednostki, nowe pojazdy. Różnica polegała jednak na tym, że musieliśmy odpowiednio zarządzać zasobami, wybierać dodatkowe umiejętności dla oddziałów. Sporym plusem było to, że wcielaliśmy się w dowódców z 3 różnych nacji, którzy mieli własne historie, śledzone przez nas na przestrzeni obu części gry. 

Panzer Corps

Panzer Corps to już zupełnie inna gra, gdzie naszym zadaniem jest kierowanie całym frontem. Ta turowa strategia pod wieloma względami nawiązywała do kultowego Panzer General. W podstawowej wersji gry kierować mogliśmy tylko wojskami niemieckimi. Zaczynaliśmy naszą przygodę od kampanii wrześniowej, a dzięki kolejnym zwycięstwom mogliśmy ją zakończyć w Stanach Zjednoczonych. W każdej kampanii otrzymywaliśmy określoną liczbę dywizji do zarządzania i wedle uznania lub posiadanych zasobów mogliśmy się decydować na ich kategorie. Mowa oczywiście o jednostkach piechoty, pancernych, artylerii czy powietrznych. Rozgrywka polega na tym, że w każdej kampanii mieliśmy mapę podzieloną na plastry miodu, które oznaczały możliwe kierunki ruchu. Najpierw otrzymywaliśmy swoją turę na wykonanie ruchu wszystkimi jednostkami, następnie miał ją przeciwnik. Naszym zadaniem było zdobycie lub utrzymanie określonych punktów, zniszczenie wybranej ilości wrogich oddziałów. 

Hearts of Iron IV

Hearts of Iron to niezwykle ceniona seria wojennych gier strategicznych, w których gracze przejmują kontrolę nad całymi krajami. Jest to o wiele bardziej wymagający tytuł, albowiem musimy dbać nie tylko o ekonomię, zarządzanie jednostkami wojennymi, lecz i dyplomację, rozwój konkretnych regionów. Nasze ramy czasowe w tej grze to 1936 - 1948. Twórcy zadbali o historyczne zdarzenia, postaci, wojska i technologie, którymi dysponowały w tym czasie kraje. W przypadku samych walk możemy wyznaczać i rozmieszczać dywizje, jednostki wsparcia, określać linie frontu, wybierać osoby dowodzące. 

© 2013-2020 by SN2.EU