poniedziałek, 31 sierpień 2020 13:46

Anemia u dzieci

Przyczyn niedoboru żelaza może być wiele Przyczyn niedoboru żelaza może być wiele

Niedobory żelaza dotyczą nawet 25% dzieci w wieku szkolnym. Problem wynika z niewystarczającej podaży żelaza w diecie. Konsekwencjami tego niedoboru mogą być: męczliwość, problemy z koncentracją, obniżenie zdolności uczenia się i spadek odporności. Aby zapobiec niedoborom żelaza u dzieci warto okresowo stosować doustne suplementy w przyjaznych dla dziecka formach kropelek lub saszetek.

Jakie są przyczyny anemii?

Przyczyn niedoboru żelaza może być wiele. W przypadku dzieci dzieje się tak zwykle na skutek spożywania zbyt dużej ilości mleka (powyżej 0,7l na dobę). Jak ostrzegają specjaliści, to właśnie ten produkt i jego przetwory mocno utrudniają wchłanianie żelaza do organizmu dziecka. Jest to też kwestia nieprawidłowej diety. Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować żelaza, konieczne jest dostarczanie go wraz z pokarmem. Dietę dziecka warto opierać na produktach takich jak: jajka, mięso, przetwory zbożowe czy orzechy, które zawierają dużo żelaza i są łatwo przyswajalne przez organizm lub zdecydować się na wysokiej jakości suplementy, które w sklepie Phamily oferujemy w atrakcyjnych konfiguracjach i cenach. Układając codzienny jadłospis dla dziecka nie wolno zapominać o witaminie C, która ułatwia przyswajanie żelaza. 

Jak rozpoznać anemię u dziecka?

Najlepszym sposobem są regularne badania krwi, jednak nie każdy rodzic się na nie decyduje. Aby mieć pewność, że dziecko nie ma anemii, dobrze jest obserwować jego zachowanie. Istnieją bowiem objawy sugerujące, iż ta choroba może rozwijać się w organizmie dziecka.

Należą do nich:

  • brak apetytu,
  • występowanie krwi w moczu albo kale,
  • osowiałość,
  • szybkie męczenie się dziecka,
  • blada skóra oraz jasnoróżowe usta,
  • częste bóle głowy,
  • kołatanie serca.

Oczywiście nie każdy objaw zapisany wyżej może oznaczać anemię, jednak w przypadku występowania któregokolwiek z powyższych symptomów, warto udać się do lekarza w celu przeprowadzenia właściwych badań.

Jak wygląda leczenie anemii u dziecka?

W przypadku prawidłowego zdiagnozowania niedokrwistości (anemii) u dziecka należy niezwłocznie wprowadzić specjalistyczną suplementację żelazem. Najmłodsze dzieci przyjmują wybrane preparaty w postaci kropli, starsze mogą swobodnie przyjmować zalecane kapsułki lub saszetki z żelazem. Anemia u dzieci jest przypadłością całkowicie wyleczalną, jednak zbagatelizowanie jej obecności może negatywnie wpływać na rozwój i funkcjonowanie latorośli. Wiele badań przeprowadzonych na całym świecie potwierdza, iż niedobór żelaza w okresie rozwoju może przyczyniać się do jego opóźnienia. Dlatego, aby zapobiegać występowaniu niedokrwistości, warto od najmłodszych lat dziecka zadbać o dobrze zbilansowaną dietę oraz zastosować suplementy żelaza, które dostarczą je do organizmu we właściwej ilości.

Jakie suplementy na anemię wybrać?

Aby suplementy miały jakikolwiek sens, muszą być to przede wszystkim środki wysokiej jakości. W przeciwnym razie, można sobie albo bardziej zaszkodzić, albo po prostu nie będą powodować żadnych pożądanych rezultatów. W aptekach jest wiele tego typu produktów, ale aby zakupić odpowiedni produkt w dobrej jakości, trzeba wgłębić się w temat. Warto wybrać produkty uznanego producenta i dokładnie przeanalizować skład.

W Phamily znajdziecie produkty o wysokiej jakości, od uznanych producentów, które cieszą się zaufaniem i dużą popularnością wśród pacjentów.

© 2013-2020 by SN2.EU