Wydrukuj tę stronę
czwartek, 22 kwiecień 2021 12:02

Najlepsze ćwiczenia na łokieć tenisisty

łokieć tenisisty łokieć tenisisty pexels

Odczuwasz ból w obrębie stawu łokciowego w chwili, gdy uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas zaciskania pięści lub chwytania przedmiotów? To może być łokieć tenisisty.

Dolegliwości nie powinno się lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Jak leczyć łokieć tenisisty? Pomóc mogą specjalne ćwiczenia na łokieć tenisisty. W dalszej części artykułu znajdziesz przykładowy plan treningowy na tę dolegliwość.

 

Objawy łokcia tenisisty

Ból stawu łokciowego odczuwany po bocznej jego stronie to niejedyny objaw, który towarzyszy łokciowi tenisisty. Oprócz tego chory może odczuwać:

  • znaczne osłabienie siły mięśniowej,
  • tkliwość podczas badania palpacyjnego,
  • nasilanie się bólu podczas aktywności wyprostnej nadgarstka lub skręcania przedramienia na zewnątrz,
  • problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

Łokieć tenisisty – przyczyny

Łokieć tenisisty to zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości. Powstają one na skutek nakładających się na siebie mikrourazów, do których może dojść w różnoraki sposób. Pacjenci, których dotyczy ból w łokciu, najczęściej na przestrzeni dłuższego czasu wykonują powtarzające się, specyficzne ruchy przedramienia i nadgarstka. Mowa tu przede wszystkim o pracownikach biurowych i fizycznych, którzy w swojej pracy każdego dnia powtarzają dokładnie te same ruchy. Inną przyczyną wystąpienia mikrourazów w obrębie stawu łokciowego jest nieprawidłowa biomechanika ruchu. Dobrym tego przykładem jest niewłaściwa technika gry w tenisa.

Jakie ćwiczenia na łokieć tenisisty warto robić?

Odpowiednie ćwiczenia na bolący łokieć poprawią mobilność łokcia i nadgarstka, zniwelują ból, utrzymają ruchomość stawów, a także odciążą i wzmocnią uszkodzone mięśnie. Przykładowe ćwiczenia na ból łokcia znajdziesz poniżej .

Pierwsze ćwiczenie

Weź do ręki ciężarek, zegnij rękę w łokciu i powoli opuszczaj ją wraz z ciężarkiem. Ciężarek podnoś przy pomocy drugiej ręki. Ćwiczenie wykazuje pozytywny wpływ na mięśnie prostowników na spodzie ramienia związanych z uszkodzonym więzadłem.

Drugie ćwiczenie

Wyprostuj rękę w łokciu i unieś ją przed siebie, dłoń zaciśnij w pięść i skieruj ku dołowi. Drugą ręką chwyć dłoń i ostrożnie ją zginaj, rozciągaj przy tym nadgarstek uniesionej ręki. Jeśli poczujesz, że dłoń się rozciąga, nie pogłębiaj ruchu. Pozostań w tej pozycji kilka sekund i powtórz ćwiczenie 3 razy.

Trzecie ćwiczenie

Ponownie sięgnij po ciężarek i mocno chwyć go w dłoń. Następnie powoli opuszczaj, podnoś i przechylaj ciężarek na boki. Podczas tego ćwiczenia łokieć powinien mieć oparcie. Możesz oprzeć go np. na stole. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie przedramienia, aby odciążyć mięśnie prostowników związanych z uszkodzonym więzadłem.

Czwarte ćwiczenie

Rozłóż na podłodze matę i połóż się na boku – po tej stronie, po której wystąpił ból ręki. Wyprostuj rękę nad głową, następnie zegnij ją w łokciu i rozciągaj do tyłu, pomagając sobie dłonią drugiej ręki poprzez dotykanie rozciąganej ręki w okolicy nadgarstka. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Ćwiczenie powtórz 3-krotnie.

Piąte ćwiczenie

Do tego ćwiczenia potrzebna będzie gumka recepturka i mała piłeczka. Najpierw nałóż na wszystkie palce gumkę recepturkę i rozciągaj ją, rozszerzając palce. Ćwiczenie przeciwstawne to zgniatanie piłki. Zamiast niego możesz również „wkręcać żarówkę”, przy rękach wyciągniętych przed siebie i zgiętych w łokciach.

Przed wdrożeniem zaproponowanego wyżej planu treningowego koniecznie wcześniej skonsultuj się z fizjoterapeutą. Jeśli uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań do robienia ćwiczeń, możesz wykonywać je na co dzień, zarówno przy dolegliwościach bólowych, jak i w ramach profilaktyki, gdy ustąpią. Pamiętaj, że wykonywanie tych ćwiczeń w niewłaściwy sposób lub takich, których nie powinno się robić przy danym problemie, zamiast pomóc i uwolnić od bólu, może wręcz nam zaszkodzić i jeszcze go nasilić.

 

Bibliografia:

  1. Siminska J., Pietkun K., Ogurkowski K. i in., Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć tenisisty – schorzenie i współczesne metody leczenia, Formerly Journal of Health Sciences, Jan-2015: 205-218
  2. https://www.litozin.com.pl/ruchdlastawow/cwiczenia-lokiec-tenisisty/ (dostęp: 2021.02.10)
  3. https://krio-star.pl/wszystkie/lokiec-tenisisty/ (dostęp: 2021.02.10)