Wydrukuj tę stronę
piątek, 16 październik 2020 10:17

Lampa HPS do growboxa lub growrooma

Lampa HPS Philips

Domowa uprawa egzotycznych roślin jest możliwa. Wszystko dzięki dostępowi do profesjonalnych narzędzi, które jeszcze kilkanaście lat temu nie było w sklepach z wyposażeniem ogrodniczych lub technologicznych.

Jednym z takich przykładów, może być między innymi nowoczesna lampa HPS, bez której ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek uprawę roślin w domu – nie mówiąc o mało wymagających kwiatach, paprociach itp. propozycjach, które świetnie radzą sobie na parapecie. Jak jednak wybrać i zamontować odpowiednie produkty, by były one maksymalnie zadowalające dla użytkowników? Spieszymy z udzieleniem odpowiedzi.

 

Podejmowanie decyzji na podstawie obliczeń mocy i efektywności świetlnej

Nikt prawdopodobnie nie jest zaskoczony tym, że każda lampa HPS lub inne produkty oświetleniowe, dostępne są w różnych mocach, np. HPS bardzo często oferują nawet 100, 150, czy 500 watów. Warto jednak zaznaczyć, że mamy także inny istotny współczynnik, czyli tak zwane lumeny. One w przypadku roślin są najważniejsze i im jest ich więcej, tym lepiej. HPS wykazują naprawdę wysokie wartości, dzięki czemu perfekcyjnie nadają się do upraw. Podobnie jest między innymi ze światłami LED, lecz lampa HPS jest o wiele tańsza (mowa o profesjonalnych produktach), dlatego jest dużo chętniej wybierana zarówno przez małych, średnich, jak i dużych hodowców.

Wybór sprawdzonych konstrukcji – postaw na wytrzymałość i bezpieczeństwo

Niemal każdy wysokiej klasy producent, posiada w swojej ofercie produkty typu lampa HPS. Skoro nie jest to super nowoczesna technologia, czy warto kupować droższe opcje od bardziej popularnych marek? Oczywiście, że tak. Przełoży się to głównie na wytrzymałość lamp i ich niezawodność, lecz nie wolno zapominać, że istotne jest również bezpieczeństwo użytkowników. Lampy HPS dochodzą do bardzo wysokich temperatur i pobierają stosunkowo dużo energii. Warto więc mieć pewność, że zostały one wyposażone w efektywne zabezpieczenia, a sam producent sygnuje swoim logiem wykorzystanie jedynie wyselekcjonowanych surowców.

Wydajny układ wentylacji

Wspomnieliśmy o aspektach związanych z poborem energii. Jak to wygląda w praktyce? Otóż lampa HPS zazwyczaj pobiera stosunkowo duże energii, ponieważ nie jest to technologia energooszczędna, jak w przypadku oświetlenia LED. Oferuje nam jednak wysoki poziom ciepła, dzięki czemu nie musimy dodatkowo ogrzewać growroomów i growboxów. Nie wolno jednak zapominać o termometrach, które na bieżąco będą monitorować poziom ciepła i o systemach wentylacyjnych. Są one bardzo ważne, by zadbać o swobodny przepływ powietrza.