Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 lipiec 2020 22:38

Listwy przypodłogowe – jakie wybrać?

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Listwy przypodłogowe idealnie komponują się we wnętrzu. Estetycznie podkreślają wystrój, a także praktycznie zasłaniają nierówności między podłogą a ścianą i chronią przed zabrudzeniami. Także można ukryć za nimi przewody. Jak wybrać odpowiednie listwy, dowiesz się poniżej.

1.      Jakie są rodzaje listw przypodłogowych?
2.      Co wziąć pod uwagę przy wyborze?
3.      Jak zamontować listwy?

Jakie są rodzaje listw przypodłogowych?

Do wyboru na rynku mamy cokoły, listwy profilowane lub listwy chowane w ścianie. Listwy montowane bezpośrednio do ściany to cokoły. Listwy, które pozwalają na ukrycie przestrzeni to listwy profilowe. Istnieją także listwy licowane ze ścianą za pomocą profili aluminiowych, które sprawdzają się przy łączeniu listwy z grubszą okładziną ścienną.

Ze względu na materiał można wyróżnić listwy z litego drewna, MDF lub metalowe. Najbardziej popularne są z MDF, czyli płyt pilśniowych z włókien drzewnych. Ich zaletą jest dostępność i duży wybór wzorów. Są odporne na uszkodzenia, ale nie na wilgoć, chyba że wybierzemy lakierowane. Godnym polecenia sklepem, który produkuje niezawodne listwy z MDF jest: https://parkiet.pl/12-listwy-przypodlogowe-mdf. Listwy metalowe wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej. Są bardzo eleganckie i trwałe.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Najpierw warto określić proporcje wnętrza. Najmniejsze listwy (od 4 do 6 cm) sprawdza się idealnie w małych pomieszczeniach. Jeśli wolimy większe, powinny być dobrane do koloru ścian. W pomieszczeniach o standardowych wymiarach najlepiej wybrać listwy od 6 do 8 cm. W pokojach wyższych niż 2,5 m lepiej zdecydować się na listwy o wysokości 10 cm. Można wybrać listwę w kolorze identycznym do podłogi, jeśli chcemy powiększyć powierzchnię podłogi. Jeśli wybierzemy w kontrastowym kolorze, skrócimy optycznie ścianę. Wybór listw determinuje styl pomieszczenia. Jeśli mamy wystrój w stylu klasycznym czy prowansalskim warto zamontować listwy o wyrazistym kolorze. W stylu nowoczesnym czy industrialnym stawia się na prostotę, dlatego najlepsze będą listwy gładkie bez ozdobień. Wybierając listwy warto dopasować je do okien i drzwi. Dzięki czemu całość stworzy harmonijny i spójny wystrój.

Jak zamontować listwy?

Najłatwiej przymocować listwę za pomocą kleju lub silikonu. Wystarczy dociąć listwę na odpowiednia długość i przykleić ją do ściany. Można także znaleźć listwy samoprzylepne, które ułatwią montaż. Innym typem są listwy na klipsy, dzięki temu po oderwaniu nie pozostaje ślad i można ponownie je założyć.