Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 lipiec 2020 14:25

Czy pralko-suszarka to sprzęt wart zakupu? Sprawdzamy najważniejsze parametry!

Pralka Pralka

Pranie jest jedną z tych czynności, które musimy wykonywać regularnie. W wielu przypadkach pranie oznacza również konieczność rozwieszenia suszących się ubrań, co w niewielkim mieszkaniu oznacza ograniczenie możliwości korzystania z przestrzeni. Zastanawiasz się nad zmianą tego stanu rzeczy?

Rozwiązaniem może być pralko-suszarka. Urządzenie to pozwala skrócić czas suszenia, ale jednocześnie nie wymaga wygospodarowywania większej ilości miejsca w łazience. Na co zwrócić uwagę, wybierając pralko-suszarkę?

Pralka a pralko-suszarka – najistotniejsze różnice

Urządzenie łączące w sobie cechy suszarki i pralko-suszarki oczywiście ma znacznie bardziej rozbudowane funkcje. Poza praniem jest ono w stanie również mechanicznie wysuszyć wypraną bieliznę, dzięki czemu nie musisz rozstawiać stojącej suszarki, która zajmuje sporo miejsca. Dlatego wybór takiego sprzętu wydaje się racjonalnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy pierzesz dużo i często. Jednak należy pamiętać o tym, że korzystanie z tego wielozadaniowego urządzenia wymaga pewnych ograniczeń. Co do nich należy?

- możliwość wykonywania tylko jednej czynności na raz

Pralko suszarka ma tylko jeden bęben, dlatego też w danym momencie może albo tylko prać, albo suszyć. Nie ma więc możliwości prania i suszenia w tym samym czasie – jeśli oczekujesz takiego podziału pracy, zamiast pralko-suszarki wybierz oddzielne urządzenie do suszenia.

- koszty

Pralko-suszarka, w porównaniu do tradycyjnej pralki, pochłania większą ilość energii, przez co koszt jej użytkowania jest wyższy. Sprawdź ofertę sklepu Neo24 https://www.neo24.pl/duzeagd/pralkosuszarki.html i wybierz najlepszy sprzęt dla siebie.

- ilość prania

Bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia jest jego odpowiednie wykorzystywanie. W przypadku pralko-suszarek sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać, jest różnica między ilością prania, a ilością bielizny do wysuszenia. Gwarancją suchego materiału i ładnego zapachu ubrań czy pościeli jest konieczność pamiętania, by do suszenia załadować mniej rzeczy, niż do prania.

Pralka z suszarką – które parametry są najistotniejsze?

Najlepsza pralko-suszarka? Opinie użytkowników są podzielone, dlatego zamiast skupiać się na marce, lepiej zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych modeli. To dzięki nim łatwiej dopasujesz konkretne urządzenie do swoich potrzeb.

ładowność

Parametr ten jest istotny właściwie w każdym urządzeniu związanym z domowymi porządkami. W przypadku takich sprzętów jak pralko-suszarka do zabudowy lub wolnostojąca, pojemność należy dostosować do częstotliwości prania oraz liczby domowników. Wybór urządzenia dostosowanego do ilości prania pozwoli ograniczyć ilość nastawianych prań.

klasa energetyczna

Jak już wspominaliśmy, pralko-suszarka generalnie zużywa więcej energii elektrycznej niż tradycyjna pralka. Podczas zakupu zwróć uwagę na klasę energetyczną, inwestycja w nieco droższy sprzęt o klasie A+ lub wyższej pozwoli zmniejszyć wydatki za prąd.

klasa efektywności prania

Ten wskaźnik wskazuje natomiast, jak czyste powinny być ubrania po wyjęciu z bębna. Rozpiętość skali to od najwyższej A do najniższej G, jednak w Polsce większość urządzeń do produkty klasy A.

prędkość wirowania

Im wyższa, tym mniej wilgotne będzie pranie po zakończeniu. Pozwoli to również skrócić czas suszenia, trzeba jednak pamiętać, że pranie do suszenia nie może być zbyt mokre. Jeśli planujesz później wysuszyć ubrania czy pościel w urządzeniu, odwiruj je przynajmniej na poziomie 800 obr/min.

pobór wody

Na wysokość rachunków, a więc całkowity koszt użytkowania pralko-suszarki, wpływa nie tylko pobór energii elektrycznej, ale także ilość wody, jaką zużywa do prania. Dlatego też podczas zakupów zwróć uwagę na ten parametr. Co ważne, wbrew pozorom woda jest potrzebna również do suszenia, dlatego też należy liczyć się z tym, że koszty używania pralko-suszarki zawsze będą wyższe.

wymiary

Właściciele niewielkich łazienek doskonale zdają sobie sprawę, jak istotne jest wygodne ustawienie mebli i sprzętów. W ten sposób można łatwiej wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania. Pralko-suszarka zawsze jest otwierana od przodu, co umożliwia przechowywanie bezpośrednio nad nią, ale też wymaga miejsca do otwarcia drzwiczek i wygodnego wkładania oraz wyjmowania prania.

Pralka z suszarką – czy warto? Podsumowanie

Zamiana pralki na pralko-suszarkę może okazać się prawdziwą rewolucją w życiu. W ten sposób możesz szybko i łatwo wysuszyć pranie bez rozstawiania suszarki stojącej – nie da się jednak tego uniknąć całkowicie, ponieważ niektórych materiałów nie można wysuszyć automatycznie. Decydując się na tego rodzaju urządzenie należy też mieć na uwadze, że koszt jego używania będzie zawsze wyższy, niż koszt używania pralki. Jednak w przypadku przerabiania dużej ilości prania, będzie ona znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjna pralka i stojąca suszarka.