Dienstag, 16 April 2019 14:52

Paracetamol i ibuprofen dla dzieci - czym się różnią?

Ibuprofen i paracetamol to dwa najpopularniejsze leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, które stosowane są nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci. Ich łatwa dostępność oraz niedroga cena sprawiają, że preparaty te mają szerokie zastosowanie. Czy wiemy jednak, jakie są różnice między tymi produktami oraz kiedy powinny być przez nas przyjmowane?

 

Paracetamol i jego działanie

Paracetamol został wynaleziony w roku 1950, jednakże Światowa Organizacja Zdrowia nazwała go "lekiem pierwszego wyboru", a przy tym preparatem bezpiecznym dopiero w roku 1983. Paracetamol jest substancją działającą przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, blokującą powstawanie cyklooksygenazy COX-3, czyli enzymu odpowiadającego za powstawanie bólu. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, przez co określa się, że wykazuje on działanie centralne. Paracetamol nie działa jednak przeciwzapalnie. Oznacza to, że wprawdzie łagodzi gorączkę, jednakże nie zapobiega rozwijającemu się wtedy stanowi zapalnemu. Paracetamol jest lekiem metabolizowanym w wątrobie oraz wydalanym wraz z moczem, a przy tym nie niszczącym błony śluzowej żołądka. Możemy znaleźć go w tabletkach takich jak Apap Junior, Panadol czy Codpiar.

Ibuprofen i jego działanie

Ibuprofen jest lekiem nowszym niż paracetamol, ponieważ powstał on 12 lat później. W roku 1989 uznano go za środek bezpieczny, jednakże bezpiecznym lekarstwem dla małych dzieci został nazwany dopiero w roku 1999. Obecnie substancja ta znajduje się na liście farmaceutyków odpowiednich dla niemowlaków po 3 miesiącu życia.

Ibuprofen wykazuje działanie podobne do paracetamolu, czyli przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, jednak zasadnicza różnica polega na tym, że ibuprofen jest także lekiem przeciwzapalnym. Jego skuteczność w łagodzeniu stanów zapalnych sprawia ponadto, że jest to substancja silniejsza niż paracetamol. Występuje on m.in. w tabletkach takich jak Ibuprom dla dzieci , Mig czy Modafen. Środek ten działa bardzo szybko (uaktywnia się po ok. 30 minut od spożycia), a efekt utrzymuje się przez 4-6 godzin.

Zarówno paracetamol jak i ibuprofen są lekami bezpiecznymi przede wszystkim dla dzieci, dlatego też lekarze bardzo często przepisują je małym pacjentom. Obie substancje można również łączyć (zarówno w jednym leku, jak i w różnych preparatach), oczywiście uwzględniając wszelkie przeciwwskazania oraz stosując się do zalecanych dawek. Ibuprofen i paracetamol przyjmowane osobno, do osiągnięcia skuteczniejszego efektu przeciwbólowego oraz przeciwgorączkowego muszą być bowiem spożywane w większych dawkach, niż stosowane jednocześnie.

Gelesen 307 mal
© 2013-2019 by SN2.EU