niedziela, 08 lipiec 2018 13:20

Rozpuszczalnik – zastosowanie w budownictwie

Jego chemiczna definicja jest dość prosta. To substancja i mieszanina, która potrafi rozpuszczać inne związki. Niemniej jednak w budownictwie termin ten jest o wiele szerszy.

W tej branży substancja ta nazywana jest rozcieńczalnikiem i posiada wiele różnych podgatunków. Każdy z nich ma swoje specyficzne właściwości i służą one do rozpuszczania lakierów i farb.

Jak wybrać rozcieńczalnik?

Można kierować się nazwą danej substancji. Rozcieńczalnik nitrowy będzie skutecznie rozpuszczał lakiery, a z kolei rozcieńczalnik ftalowy poradzi sobie z farbami ftalowymi. Jednakże każdy z nich ma znacznie więcej zastosowań i ograniczanie jego zastosowania wyłącznie do rozpuszczania jednej substancji jest niewystarczające.

Rozpuszczalnik uniwersalny – można go użyć do farb różnego typu. W budownictwie rozpuszcza się nim wspomniane farby ftalowe, celulozowe i poliwinylowe.

Nitro – popularny rozcieńczalnik. Jego głównym zastosowaniem jest odtłuszczanie powierzchni. Ponadto nieźle również je czyści, co w efekcie przygotowuje je do następnych prac. Zastosowanie nitro jest podobne jak w przypadku benzyny ekstrakcyjnej – rozcieńcza lakiery i farby celulozowe.

Benzyna ekstrakcyjna – nie jest w pełni bezbarwna, więc i nieskutecznie rozcieńcza farby. Najczęściej używa się jej do rozpuszczania zanieczyszczeń organicznych, choć podobnie jak nitro, jest pomocna w odtłuszczaniu powierzchni.

Odtłuszczacz – wsparcie dla rozcieńczalnika

To kolejny preparat, wielokrotnie używany na budowach na całym świecie. Jego największą zaletą jest zdolność do czyszczenia nie tylko lekkiego brudu, ale też i gęstych, oleistych plam. Przeznaczeniem środka jest czyszczenie blatów. Nie oznacza to jednak, że używają go wyłącznie budowlańcy. Preparat świetnie nadaje się również do czyszczenia zlewów, wyciągów wentylacyjnych a nawet frytkownic, piekarników i okapów kuchennych. Z pewnością docenią go również panie domu, gdyż skutecznie niszczy brud znajdujący się na płytach kuchennych oraz innych urządzeniach domowych.

Jego skuteczność wynika ze składu chemicznego, który zawiera substancje zmiękczające wodę. Ponadto nie rysuje oraz nie pozostawia smug na czyszczonych powierzchniach. To niezwykle ważne nie tylko w kuchni, ale też i na budowie. Dzięki temu pozwala utrzymać czystość i higienę, a poza tym pozostawia miły aromat, co również jest dużą zaletą – każdy lubi przecież lśniące blaty, które dodatkowo ładnie pachną.

Czytany 316 razy
© 2013-2019 by SN2.EU