piątek, marzec 29, 2024
poniedziałek, 26 sierpień 2013 17:57

Miły domowy gryzoń – koszatniczka. +Video

Koszatniczki stały się ostatnio bardzo popularnymi stworzonkami domowymi. Są egzotyczne, dzięki czemu można się nimi pochwalić, a jednocześnie nie kosztują tak wielkiej fortuny, aby nie móc sobie na nie pozwolić. Co jednak wiemy o tych stworzonkach?

Rozpoznawalność zwierza
Koszatniczki są stworzonkami o smukłej budowie i zaokrąglonym pyszczku. Posiadają nieowłosione uszy oraz ogon pokryty gęstą, sztywną szczecinką. Posiadają barwę „aguti” czyli mieszane rozmaite odcienie brązu. Umaszczenie brzuszka zależy od pory roku – latem jest zazwyczaj ciemniejsze niż zimą. Nie są zbyt wielkie – osiągają od 125 do 195 mm długości bez ogona i ważą do 300 gram.

Gdzie i kiedy spotkać?
Dzikie koszatniczki zamieszkują Chile między wybrzeżem Oceanu Spokojnego a zachodnimi zboczami Andów.

Pora obiadowa
W środowisku naturalnym, koszatniczki żywią się trawami, ziołami, liśćmi oraz korą wybranych gatunków drzew i krzewów. Nie gardzą również warzywami oraz nasionami. Ich ulubionym pożywieniem jest bez wątpienia kora Cestrum parqui i Acacia caven.

Ciekawości z kości
Te gryzonie posiadają niesamowicie rozwiniętą komunikację w stadzie. Stworzonka porozumiewają się ze sobą przy pomocy wzroku, węchu i słuchu – potrafią rozróżnić kilkanaście różnych sygnałów, w tym alarmowe, godowe oraz nawołujące potomstwo. Inna ciekawostka – w 1983 roku w okolicy miasta Illapel w Chile powstał Park Narodowy Szynszyli, gdzie występują również koszatniczki.

Media