piątek, kwiecień 19, 2024
środa, 26 kwiecień 2017 14:01

System ERP. Droga do rozwoju

Każde rozwijające się przedsiębiorstwo staje w pewnej chwili pod swego rodzaju ścianą: aby utrzymać konkurencyjność na rynku musi redukować koszty. Jednak i prosta redukcja kosztów ma swój kres, a żeby dokonywać kolejnych oszczędności trzeba się już odwołać do nowoczesnych technik zarządzania, które pozwalają na optymalizację kosztów, przy zachowaniu znacznego potencjału rozwojowego. Jednak te narzędzia zarządzania wymagają wielu danych. Tych zaś może dostarczyć jedynie odpowiedni system komputerowy.

Rozdrobnienie to chaos. I straty

Za pozyskiwanie nowych zamówień odpowiada dział handlowy. Za produkcję oczywiście dział produkcji. Za politykę personalną dział kadr. Za „pilnowanie” dostaw – magazyn. Za finanse – księgowość. Taka struktura działania jest w firmie bardzo ryzykowna – wystarczą problemy z obiegiem informacji (a że się pojawią to rzecz niemal pewna) i pojawiają się komplikacje w całej firmie. Dodatkowo menedżerowie w takiej sytuacji prawie nigdy nie są w pełni zorientowani w bieżącym stanie firmy, a samo zbieranie danych (handlowych, produkcyjnych, sprzedażowych) jest czasochłonne i dość trudne.

Rozwiązanie? Kompleksowe podejście do wszelkich informacji w firmie – w każdej komórce przedsiębiorstwa, na każdym etapie działania. Dostęp do odpowiednich informacji pozwoli zaś na podejmowanie optymalnych z punktu widzenia firmy decyzji. Da ogląd zarówno na całościową sytuację przedsiębiorstwa, jak i przegląd funkcjonowania poszczególnych działów.

Systemy ERP: informacja i porządek

Droga do efektywności jest tylko jedna: uporządkowanie firmy w każdym aspekcie jej działania. Środkiem ku temu jest sformalizowanie wszystkich procesów zachodzących w firmie, ich wzajemnych powiązań oraz określenie zasad i kierunków przepływu informacji. Narzędziem zaś są systemy ERP, czyli systemy komputerowe służące do planowania zasobów przedsiębiorstwa.

Bieżąca kontrola i planowanie

Dostęp do bieżących, a zatem najbardziej aktualnych danych o stanie przedsiębiorstwa, jest kluczem do planowania przyszłych działań (na przykład związanych z planowaniem realizacji zamówień). Dane o stanach magazynowych, wykonywanych zamówieniach, stanie ich realizacji, płatnościach, poziomie zatrudnienia i wykorzystania siły roboczej to tylko podstawowe z danych pozwalających na krótko- i średnioterminowe planowanie. Dane te zbierają (i umożliwiają ich analizę) właśnie systemy ERP, umożliwiając optymalne (pod względem kosztowym) planowanie zasobów przedsiębiorstwa, a poprzez to również zwiększenie szans na rozwój firmy.